Unit 8: Calculate Selling Price

Length = 1 weeks This lesson expands the concepts of unit sales and percents by teaching students how to create a pricing model for a popcorn company. Students will: Research and develop costs of ingredients for popcorn. Calculate serving costs for a bag of popcorn. Determine the sales price of the popcorn and profits. Week 1 …

This content is for Free Trial and Teacher Access to Website members only.
Log In

Interested in learning more about our material?
Review our material

Do you have any questions or would you like to see more material?
Contact Us